Međunarodni aerodrom Sarajevo svoju društvenu odgovornost dokazuje i kroz saradnju sa brojnim fakultetima, organizacijom posjeta studenata i prezentacija mogućnosti koje pružamo mladim talentima
Studenti Mašinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, smjera KGH, uz pratnju profesora Sandre Martinović i Nijaza Delalića, u to su se i uvjerili prilikom svoje posjete. Njihovi domaćini su bili izvršna direktorica za razvoj aerodroma gđa mr.sci. Samra Pehilj i tehnolog za aerodromsku tehniku gosp. dipl.ing. Edhem Babić. Posjeta za studente prve godine II ciklusa studija organizovana je u okviru predmeta „Termalni komfor i unutrašnja klima“.
U okviru ove posjete studenti su obišli novoizgrađeni terminal gdje su se upoznali sa objektom, a prvenstveno su bili posvećeni novom termotehničkom sistemu instalacija grijanja, hlađenja, klimatizacije, protivpožarnom sistemu, sistemu odvodnje kišnice, te sistemu za transport i kontrolu prtljaga.
Pored toga, uvjerili su se da je Uprava aerodroma opredijeljena za energetsku tranziciju, što se vidi u primjeni obnovljivih izvora energije. Kao primjer su navedeni solarni termalni kolektori, instalirani na krovu objekta, za pripremu potrošne tople vode. Studenti su informisani o budućim planovima aerodroma Sarajevo, a to su gradnja solarne elektrane iznad parkinga, te ugradnja toplotne pumpe „voda-voda“.
Za sve postojeće i buduće sisteme u toku je realizacija centralnog nadzornog i upravljačkog sistema (CNUS), koji će omogućiti dobru regulaciju i nadzor nad termotehničkim i ostalim tehničkim sistemima, te puni komfor u održavanju opreme i sistema sa jednog centralnog mjesta.
Studenti su također izvršili mjerenja parametara na bazi kojih se ocjenjuje termalni komfor u objektu (hol Terminala B), uz pomoć opreme koju su ponijeli sa fakulteta. Izmjerili su temperaturu, relativnu vlažnost i brzinu strujanja zraka u više tačaka prostora, zatim su termovizijskom kamerom izmjerili temperature okolnih zračećih površina zidova, stropova, prozora, vrata i podova. Izvršili su mjerenja koncentracije ugljen-monoksida i ugljen–dioksida u prostoru, te koncentracije čvrstih čestica.
Za određivanje indeksa termalnog komfora provedena je anketa među putnicima i posjetiocima aerodroma, a u skladu sa standardom BAS EN 16798-1:2020. O rezultatima ispitivanja termalnog komfora, studenti će uraditi izvještaj koji će biti osnova za bodovanje na predmetu „Termalni komfor i unutrašnja klima“, a istovremeno će biti prezentiran predstavnicima aerodroma Sarajevo, kako bi rezultate mjerenja mogli iskoristiti za unapređenje komfora i uštedu energije u aerodromskoj zgradi.
Na kraju posjete profesori i studenti su se zahvalili gđi Samri Pehilj i gosp. Edhemu Babiću na organizaciji ove posjete i na izdvojenom vremenu, kao i ostalim uposlenicima na iskazanoj ljubaznosti i susretljivosti.